Oszczędzanie, Porady

Jak zaoszczędzić 4000 zł na wymarzone wakacje?

jak zaoszczędzić na wymarzone wakacje

Kto z Nas nie chciałby wyjechać na wakacje za darmo?
Wbrew pozorom, niemal każdy jest w stanie odłożyć sumę ok. 4000 zł, tylko dzięki zmianie kilku umów i przyzwyczajeń. Po wdrożeniu Naszych porad będziesz na dobrej drodze do stworzenia własnego funduszu na wakacje.

Wystarczy tylko kilka miesięcy z Naszym nowym zestawem narzędzi do oszczędzania pieniędzy, aby zgromadzić naprawdę pokaźną sumę na wybrany przez siebie cel – nie tylko wakacje. Oto kilka prostych wskazówek, które sprawią, że Twój „fundusz wakacyjny” zacznie rosnąć.

Zmień abonament telefoniczny na tańszy

Telefony komórkowe są złem koniecznym. Przyzwyczailiśmy się do posiadania komórki (szczególnie od czasu, gdy możemy z nich korzystać z internetu). Nie możemy się bez nich obyć. Na szczęście, coraz więcej dostawców oferuje tańsze plany, aby rachunki były niższe. W zasadzie w Polsce przeżyliśmy istną rewolucję cen abonamentów i u każdego dostawcy znajdziemy plan abonamentowy za 30zł z nielimitowanymi rozmowami wychodzącymi. Co więcej takie oferty są nawet dostępne w opcja na karty pre-paid. Wystarczy poświęcić chwilkę na rozeznanie się na rynku i zmianę dostawcy lub renegocjowanie umowy z obecnym.

Przykładowo jeśli masz starą umowę za którą płacisz ok. 70zł miesięcznie to jesteś w stanie zaoszczędzić nawet 40zł każdego miesiąca (480zł rocznie !). Warto zauważyć, że wielu z Nas dalej płaci za nielimitowane rozmowy nawet do 150zł miesięcznie.

Uwaga: to że umowę masz ważną jeszcze 3-5 miesięcy nie oznacza, że już teraz nie możesz się ubiegać o przedłużenie umowy na nowych warunkach. Często wystarczy tylko telefon na infolinię Naszego dostawcy usług i prośba o zaproponowanie nowej umowy.

Oszczędności w miesiącu: 20zł – 120zł

Znajdź tańsze usługi internetowe

Ceny usług internetowych są coraz tańsze. Im większa jest prędkość, tym wyższe są oczywiście koszty. Często jesteśmy jednak tak przyzwyczajeni do danego dostawcy, że nie bierzemy pod uwagę możliwości zmiany. Warto zwrócić uwagę, czy nie opłaca Nam się np. połączyć abonamentu na telefon komórkowy z abonamentem na internet stacjonarny. Nie dość, że będzie to nowa tańsza umowa, to jeszcze pewnie zyskamy dodatkowy rabat za kolejną usługę u tego samego dostawcy. Szukając internetu stacjonarnego rozejrzyjmy się za wszystkimi dostępnymi opcjami, tj. dostawcy usług telefonicznych stacjonarnych i komórkowych, telewizji kablowej i satelitarnej, lokalni dostawcy internetu lub skorzystajmy z jednej z darmowych opcji korzystania z internetu. Wystarczy poszukać trochę w internecie pod hasłami: „darmowy internet”, czy „internet za darmo”.

Oszczędności w miesiącu: 20zł – 100zł

Zrezygnowanie z karnetu na siłowni/ w klubie fitness

Nie musisz spędzać mnóstwa czasu w lokalnym klubie fitness. Zrezygnuj z karnetu i spróbuj ćwiczyć samodzielnie. Jogging jest dobry dla ciała, można również skorzystać z dużej liczby dostępnych darmowych materiałów na serwisach takich jak YouTube. Oprócz zaoszczędzenia kolejnej sumy pieniędzy, zyskasz trochę czasu, który przeznaczasz na dojazd z i do klubu.

Oszczędności w miesiącu: 30zł – 100zł

Zamiast czynszu, weź kredyt i zamieszkaj na swoim

Często rata kredytu będzie kosztować Cię mniej niż obecnie płacony czynsz. Dodatkowo z każdą ratą jesteś bliżej zostania właścicielem nieruchomości. Wystarczy, że przejdziesz do porównywarki kredytów hipotecznych, wypełnisz krótki formularz, a następnie zapoznasz się ze wszystkimi informacjami odnośnie danej oferty. Na każdej ofercie możesz dodatkowo oszczędzić (nawet 1000zł) jeśli skorzystacie z opcji „Złóż wniosek” przy danej ofercie.

Znajdź kredyt z Finalią

Rezygnacja z dodatkowych kanałów w „kablówce”

Czy rzeczywiście oglądasz każdy kanał dostępny za pośrednictwem telewizji kablowej lub satelitarnej?

Nawet jeśli odpowiedź brzmi tak (co zdarza się nadzwyczaj rzadko), rezygnacja z dodatkowych kanałów jest korzystna, jeśli chcesz zaoszczędzić dodatkowe pieniądze na wakacje, których tak bardzo nie możesz się doczekać.

Osobiście zapłaciłem prawie 40zł więcej za pojedynczy rachunek, ponieważ zapomniałem anulować dodatkowych kanałów, zanim upłynął okres promocyjny.

Mając szybki internet możemy rozważyć jedną z opcji dostępu do TV przez internet. Wtedy jesteśmy w stanie zaoszczędzić cały koszt abonamentu telewizji kablowej czy satelitarnej.

Oszczędności w miesiącu: 20zł – 120zł

Przynoszenie własnych posiłków do pracy

Przygotowywanie posiłków w domu w godzinach porannych lub branie resztek z wczorajszej kolacji pomoże zasilić Twój wakacyjny budżet znacznie szybciej. Pójście na obiad ze znajomymi z biura jest kuszące, ale również dość kosztowne. Szczególnie w perspektywie miesiąca. Zakładając, że wydajesz na gotowe dania w postaci kanapek i obiadów do 25zł dziennie, a koszt ich produkcji wynosi jakieś 5-10zł w ciągu tygodnia zyskujesz ok. 75-100zł na samych posiłkach.

Oszczędności w miesiącu: 200zł – 400zł

Omijanie kawiarni i cukierni

Pracując w warunkach biurowych z innymi, wiem jak ważne jest dla wielu osób rozpoczęcie dnia od filiżanki kawy.

Przy każdym niemal biurze znajduje się jakaś mała kawiarnia, która sprzedaje kubek świeżo parzonej kawy za 5-10zł. Dokładając do tego często cenę różnego rodzaju przekąsek w postaci ciasteczek itp. dziennie tracimy w ten sposób od 5 do 15zł.

Moja rada: jeśli nie możesz żyć bez słodyczy, kupuj je w sklepie spożywczym, zaś kawę rób sobie samemu w pracy (często pracodawca dostarcza ja za darmo).

Oszczędności miesięczne: 100zł – 300zł

Otwórz konto oszczędnościowe i odłóż na wakacje

Ciężki okres na redukcję kosztów i odłożenie jakiejś większej sumy pieniędzy?

Spróbujcie po prostu założyć osobne konto oszczędnościowe i odkładać na nie niewielką sumę (np. 50zł miesięcznie). Nawet taka suma zdecydowanie wesprze Wasz fundusz wakacyjny.

Żeby było łatwiej proponuję, aby na koncie, na które wpływa wynagrodzenie, ustawić stałe zlecenie przelewu, które automatycznie dokona przeleje wskazane środki co miesiąc.

Przy okazji spójrz na koszt swojego konta osobistego. Jeśli coś za nie płacisz, zastanów się nad zmianą banku. Jest pełno ofert z darmowymi kontami, kartami płatniczymi, a nawet dodatkowymi bonusami za płatność w określonych sklepach. Tak, tak, banki już płacą za posiadanie konta osobistego, a nie odwrotnie.

Oszczędności w miesiącu: 50 zł lub więcej

Zrefinansuj kredyt hipoteczny i obniż ratę

Wystarczy przejść do porównywarki kredytów hipotecznych, wypełnić krótki formularz, który jest niezbędny do poprawnego wyliczenia ofert kredytowych, a następnie zapoznać się ze wszystkimi informacjami odnośnie danej oferty. Na każdej ofercie możecie dodatkowo oszczędzić (nawet 1000zł) jeśli skorzystacie z opcji „Złóż wniosek” przy danej ofercie. Jeśli macie jakiekolwiek pytania lub potrzebujecie pomocy, to odzywajcie się do Nas na adres mailowy pomoc@finalia.pl. Pamiętajcie! Z Finalią taniej niż w banku!

Refinansuj kredyt z Finalią

Wydawaj mniej na rozrywkę

Nikt Ci nie każe rezygnować ze wszystkich rozrywek, ale np. korzystanie z kina w środku tygodnia zamiast w weekendy to oszczędność rzędu 20-30zł. 2 takie wypady w miesiącu i 50zł zostaje w kieszeni na wymarzone wakacje.

Oszczędności w miesiącu: 50 zł lub więcej

Obniżenie rachunków ze sklepu spożywczego

Poświęć więcej czasu na czytanie reklam, które są w Twoim ulubionym sklepie spożywczym i odpowiednio zaplanuj swoje zakupy. Samo skorzystanie przy zakupach z wcześniej stworzonej listy pozwoli Tobie uniknąć zbędnych, dodatkowych zakupów. Robienie zakupów w mniejszych sklepach również bywa korzystne, ponieważ nasze oczy nie są wtedy wystawiane na tyle pokus. Świadome zakupy i szukanie promocji pozwoli Nam w przyszłości oszczędzić nie tylko na wakacje.

Oszczędności w miesiącu: 80zł lub więcej

Wyprzedaż starych rzeczy

Dlaczego nie posprzątać domu i jednocześnie nie zarobić kilku stów na wakacje? Zacznij od sprzedaży tych rzeczy, które nie są Ci już zupełnie potrzebne.
Spróbuj aukcji internetowych czy serwisów ogłoszeniowych ogólnopolskich i regionalnych.

Zostaw tylko to co ma dla Ciebie jakąś wartość sentymentalną, a do innych rzeczy podejdź obiektywnie i zadaj sobie pytanie czy jeszcze kiedykolwiek tego użyjesz?

Oszczędności miesięczne: To zależy

Czy masz jakieś inne wskazówki, które pomogą zaoszczędzić na wymarzone wakacje? Podziel się nimi z Nami w komentarzach pod artykułem.